Стоп, булінг!

Стоп, булінг!
Кожна людина, яка повідомляє про булінг, має бути почута! Булінг – це дія або бездіяльність, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого була або могла бути заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого. Для булінгу характерно: – систематичність (повторюваність); – наявність сторін – кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), спостерігачі; – наслідки у вигляді психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого. Ознаки за якими можна розпізнати булінг:
 • когось затискають у кутку приміщення;
 • коли дорослий підходить до групи дітей, вони замовкають, розбігаються, різко змінюють діяльність;
 • одна дитина не обирається іншими (в ізоляції);
 • всі діти групи сміються над однією і тією ж дитиною;
 • по обличчю дитини: блідий, червоний, в сльозах, наляканий;
 • ознаки насильства на тілі;
 • дитина боїться зайти в туалет.
Контактна інформація та перелік організацій і установ, які займаються проблемою протидії булінгу: Національну дитячу «гарячу лінію» для дітей та батьків з питань захисту прав дітей за номером 116-111 або 0 800 500 225 (з 12.00 до16.00); Гаряча телефонна лінія щодо булінгу 116 000; Гаряча лінія з питань запобігання насильству 116 123 або 0 800 500 335; Уповноважений Верховної Ради з прав людини 0 800 50 17 20; Уповноважений Президента України з прав дитини 044 255 76 75; Центр надання безоплатної правової допомоги 0 800 213 103; Національна поліція України 102. Також Вам допоможуть: Мянівська Ірина Петрівна, соціальний педагог – уповноважена особа  ЖЦРД №53 з запобігання, своєчасне виявлення, ефективну протидію проявам  булінгу (цькування) та здійснення невідкладних заходів реагування у випадках виявалення фактів насильства та/або отримання заяв/повідомлень від постраждалої особи/інших осіб. Ковальова Людмила Володимирівна, практичний психолог – відповідальна особа за здійснення контролю за виконанням плану заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в  ЖЦРД №53 та розгляд скарг про відмову у реагуванні на випадки булінгу (цькування) за відповідними заявами. Порядок подання та розгляду заяв про випадки булінгу (цькування) в закладі освіти
 1. Учасники освітнього процесу можуть повідомити про випадок булінгу (цькування), стороною якого вони стали або підозрюють про його вчинення стосовно здобувача освіти та (або) такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу або про який отримали достовірну інформацію, завідувача ЖЦРД№ 53 або інших суб’єктів реагування на випадки булінгу (цькування) в ЖЦРД.
 2. Повідомлення про випадок булінгу (цькування) подається особисто учасником освітнього процесу, відносно якого був вчинений булінг (цькування), або іншим учасником освітнього процесу, якому стало відомо про випадок булінгу (цькування) у ЖЦРД, у формі письмової заяви на ім’я завідувача ЖЦРД№ 53. У заяві має бути вказано: 1) прізвище, ім’я, по-батькове заявника; 2) опис випадку булінгу (цькування) (вид, прояв, наслідки); 3) відомості про особу, відносно якої було вчинено булінг (цькування); 4) відомості про особу кривдника; 5) дату, коли мав місце випадок (випадки) булінгу (цькування).
Повідомлення про випадок булінгу (цькування) може бути подано  із застосуванням засобів електронної комунікації, що не виключає обов’язкової особистої подачі письмової заяви на ім’я  завідувача ЖЦРД№ 53. Заяви або повідомлення про випадок булінгу (цькування) або підозру щодо його вчинення особа подає на електронну поштову адресу закладу: abvgdeika53@ukr.net Повідомлення про випадок булінгу (цькування) може бути подано в усній формі, яке має бути зафіксовано у письмовій формі та зареєстровано відповідно до порядку внутрішнього діловодства.
 1. Завідувач ЖЦРД№ 53 має розглянути звернення та створити комісію з розгляду випадків булінгу, яка з’ясовує обставини булінгу.
 2. Якщо випадок цькування був єдиноразовим, питання з налагодження мікроклімату в дитячому середовищі та розв’язання конфлікту вирішується у межах закладу освіти учасниками освітнього процесу.
6. Якщо комісія визнала, що це був булінг, а не одноразовий конфлікт, то завідувач ЖЦРД№ 53 закладу повідомляє уповноважені підрозділи органів Національної поліції України та Службу у справах дітей. Порядок реагування на доведені випадки булінгу (цькування) в закладі освіти (відповідно до листа МОНУ від 29.01.2019 №1/11-881 “Рекомендації для закладів освіти щодо застосування норм Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчіх актів України щодо протидії булінгу (цькування) від 18.12.2018 №2657-VIII”)  
 1. В разі підтвердження факту вчинення булінгу (цькування), за результатами розслідування та висновків Комісії, створеної у закладі освіти з розгляду випадків булінгу, повідомляються уповноважені підрозділи органів Національної поліції України та служби у справах дітей про випадки булінгу (цькування) в закладі освіти.
 2. Виконується рішення та рекомендації комісії з розгляду випадків булінгу (цькування) в закладі освіти.
 3. Надаються соціальні та психолого-педагогічні послуги здобувачам освіти, які вчинили булінг, стали його свідками або постраждали від булінгу.
 4. Визначаються відповідальні особи, причетні до булінгу (цькування ) та накладаються адміністративні стягнення.
Відповідальність за вчинення булінгу Згідно КУпАП булінг, вчинений малолітньою або неповнолітньою особою, тягне за собою накладання штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють. Штраф становить від 50 до 100 неоподаткованих мінімумів, або від 20 до 40 годин громадських робіт. Якщо булінг вчинено групою осіб або повторно протягом року після накладання адміністративного стягнення, штраф становитиме від 100 до 200 неоподаткованих мінімумів, або громадські роботи від 40 до 60 годин. Неповідомлення керівником закладу освіти уповноваженого підрозділу органів Національної поліції України про випадки боулінгу учасника освітнього процесу тягне за собою накладання на нього штрафу від 50 до 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до 1 місяця з відрахуванням до 20 процентів заробітку.  
error: Content is protected !!