НАСИЛЬСТВО В СІМ’Ї: ЯК ЗАПОБІГТИ

20.Гру.2018
НАСИЛЬСТВО В СІМ’Ї: ЯК ЗАПОБІГТИ

«Кожна дитина має право на свободу від фізичного та психічного насилля, визначеного Конвенцією ООН про права дитини»

Домашнє насильство, або насильство в сім’ї – це такі  дії одного члена сім’ї по відношенню до іншого, які конституційні права і свободи члена сім’ї як  людини  та громадянина  і наносять йому моральну шкоду,  шкоду його фізичному чи психічному здоров’ю.

(Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» від 7 грудня 2017 року № 2229-VIII).

Домашнє насильство може відбувається у сім‘ї по відношен

ню до:дружини чи до чоловіка;неповнолітніх дітей;батьків, немічних та людей з особливими потребами тощо.

Види домашнього насильства:  

Фізичне насильство – це дії із застосуванням фізичної сили стосовно дитини або дорослого, направлені на спричинення їй фізичного страждання, що заборонені законом і можуть призвести до смерті, порушення фізичного або психічного здоров’я, посягання на її честь і гідність (нанесення побоїв, тілесних ушкоджень, удушення, ляпаси по обличчю, штовхання,брутальне хватання, штовхання і смикання, ляпаси, удари, стусани, побиття, знущання, тягання за волосся, викручування рук тощо)

Економічне насильствоце зумисне позбавлення людини права на житло, їжу, одяг, кошти та інше майно; це створення економічної залежності; забирання грошей; свідоме руйнування майна тощо. Економічне насилля проявляється і у випадку залишення людини без догляду, в перешкоджанні отримання необхідного лікування чи реабілітації, забороні працювати або навпаки примушувати до праці.

Психологічне  насильство –  це вплив однієї особи (групи осіб) на психіку людини, з використанням словесних образ, погроз, переслідування, залякування, критику, ігнорування почуттів, маніпуляції. У дитини може призвести до виникнення пригніченого або хронічного тривожного стану, затримки чи відставання психоемоційного, когнітивного, соціального та фізичного розвитку.

Сексуальне насильство – це протиправне посягання однієї особи на статеву недоторканість іншої, дії сексуального характеру стосовно дитини, що проявляються як зґвалтування, сексуальні домагання, непристойні пропозиції, будь-які образливі дії сексуального характеру.

 За дослідженнями Інституту соціологічних досліджень НАН України 68% жінок (це, приблизно, 18 млн.) в Україні зазнають знущання в сім‘ї, у тому числі 20% – часто (в основному, це побиття з боку чоловіка).

УВАГА!

Якщо Ви стали жертвою або свідком насильницьких дій, звертайтесь до організацій, установ та служб підтримки, де Ви зможете отримати кваліфіковану допомогу.

Організації та установи до яких слід звернутися у випадку домашнього насильства:

 • До територіального органу поліції або за телефоном 102.
 • До центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.
 • До управління сім’ї та молоді районної, міської чи обласної держадміністрації.
 • До громадських організацій, які надають допомогу постраждалим від насильства.
 • До психолога, соціального педагога тощо.
 • До близької людини.
 • На телефони «Гарячих ліній».

Безкоштовні телефонні «Гарячі лінії»

Національна дитяча «гаряча лінія» Центру «Ла Страда-Україна»:

0-800-500-333 (для дзвінків з мобільного)

Дзвінки на лінію – безкоштовні як зі стаціонарних телефонів на всій території України, так і з мобільних усіх операторів.

Консультують компетентні у дитячих питаннях психологи, юристи та соціальні працівники.

Національна «гаряча лінія» з протидії домашньому насильству (консультації юриста, психолога, соціального педагога):

         116-123 (цілодобово та безкоштовно з мобільних телефонів),

         0-800-500-225  та 116-111

         Можна отримати інформацію про організації та установи, до яких слід звернутися у конкретній ситуації, про перелік документів, які необхідно підготувати для звернення, поради щодо правильного їх складання, підтримку психолога анонімно у телефонному режимі, консультації та рекомендації юристів щодо конкретної ситуації.

Омбудсмен з прав дитини в Україні Микола Миколайович Кулеба:

(044)255-64-50

Єдиний телефонний номер системи надання безоплатної правової допомоги: 0800213103 (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів), можна отримати такі послуги:

 • інформацію про гарячі телефонні лінії з питань надання соціальних послуг та захисту прав людини, та установи, які опікуються відповідними питаннями;
 • безоплатну правову допомогу дітям, які перебувають у складних життєвих обставинах;
 • правові консультації;
 • зв’язатися з усіма центрами безоплатної вторинної правової допомоги; отримати інформацію про їх місцезнаходження, контактні номери телефонів, інші засоби зв’язку.

Служби підтримки постраждалих осіб:

 • центри соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді;
 • притулки для дітей;
 • центри соціально-психологічної реабілітації дітей;
 • соціально-реабілітаційні центри (дитячі містечка);
 • центри соціально-психологічної допомоги;
 • територіальні центри соціального обслуговування (надання соціальних послуг);
 • інші заклади, установи та організації, які надають соціальні послуги постраждалим особам.

До спеціалізованих служб підтримки постраждалих осіб належать притулки для постраждалих осіб, центри медико-соціальної реабілітації постраждалих осіб, кол-центр з питань запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей, мобільні бригади соціально-психологічної допомоги постраждалим особам та особам, які постраждали від насильства за ознакою статі, а також заклади та установи, призначені виключно для постраждалих осіб та осіб, які постраждали від насильства за ознакою статі.

Уповноважена особа ЖЦРД № 53 «АБВГДЕЙКА» з питань реагування у випадках виявлення фактів домашнього насильства практичний психолог Ковальова Людмила Володимирівна.

 Закон України Про попередження насильства в сім_ї